Gimnazjum Akademickie
Studencka 19
18-400 Łomża
86 215 02 49

LEKCJA POKAZOWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 W ŁOMŻY

W październiku uczniowie klasy IGA pracowali nad projektem „Nasz własny teatr Kamishibai”. W ramach projektu wybrali i zaadoptowali opowiadanie Valerie Thomas „Winnie the Witch” oraz wykonali do niego ilustracje.

Teatr Kamishibai jest porównywany do dużej książki obrazkowej, która wymagadodatkowej obsługi poza samym czytaniem.Ilustrowane karty książki wkłada się do drewnianego teatrzyku, który staje się oknem z ilustracją. Tekst i ilustracje są tu równie ważne i wzajemnie wspierają się, aby wzmocnić w ten sposób siłę przekazu, a tym samym koncentrację widzów.

Po wielu dniach przygotowań, kiedy projekt był już gotowy, uczniowie wybrali się do Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży i zaprezentowali swoje dzieło przed uczniami klas IV. Pani Martyna Polkowska wprowadziła widzów w nastrój i słownictwo opowiadania, a następnie uczniowie, jeden po drugim czytali opisy przygotowanych przez siebie ilustracji. Spotkanie zakończyło się quizami i grami poprowadzonymi przez samych uczniów. Wystąpienie okazało się sukcesem. Uczniom klas IV Sp nr 5 w Łomży bardzo podobała się ta niekonwencjonalna metoda czytania książek i opowiadań, a młodzieży gimnazjalnej nowa rola twórcy własnej wersji znanej bajki.